MOJI ZDRAVI RECEPTKI

SLADKI ČOKOLADNI KUPČKI



 

 

 

 

 

NADEVANI OHROVT Z MALO KALORIJAMI











DOMAČE ENERGIJSKE PLOŠČICE


 

 

 

 

DOMAČA PRESNA SLIVOVA TORTA


DOMAČA PRESNA ČOKOLADA













OKUSNE PRESNE BUČKE S ČEBULO


Ponev le toliko segrejemo, da na njej na hitro popražimo malo čebule. Predvsem zaradi tega, da izgubi tisti oster okus. Dodamo nasekljane bučke za par sekund, ter vse skupaj zelo na hitro premešamo, saj želimo, da bučke ohranijo vse svoje koristne sestavine.

Če smo vajeni, oz. če je potreba, bučke rahlo posolimo, sicer pustimo naravni okus, ki je čudovit, ko se ga navadimo, oz. jezik odvadimo od pretiravanja s soljo.

Božanska skleda se prileže kadarkoli. Ne le, da je zdrav obrok, temveč je tudi hitro pripravljen obrok. Idealen za vse ženske, ki se borijo z odvečnimi kilogrami ter odvečno vodo v telesu. Bučke imajo zelo nizke kalorične vrednosti, saj je njihova struktura pretežno iz vode.

Pa dober tek

SOLATA S SEMENI

ZDRAVA IN BOŽANSKA SOLATA S SEMENI


Idej za pripravo najrazličnejših solat nam res ne sme primanjkovati. Samo odpiranje predalov nam lahko olajša pot do ideje o najboljši kombinaciji.

SESTAVINE:

Zelena solata
Korenje
Orehi domači
Sončnična semena
Olje olivno ali bučno
Vse količine sestavin - po želji

Kako je sončnično seme neverjetno okusno, ne vemo, dokler ga ne preizkusimo. Orehi pa zapolnijo okus ter nam nasitijo želodec, kar je posebej koristno za tiste, ki se bojijo, da bi ob takih solatah ostali lačni.

Bogat obrok z veliko vlakninami, beljakovinami ter zdravimi maščobami naj bo čim večkrat na našem večernem jedilniku.
Počasni grižljaji bodo nasitili naš želodček ter tako nenasitna čustva in možgane.

Pa dober tek :-)


POLNOZRNATI TOAST S POROM

Zajtrk, malica, ali popoldanski obrok..včasih enostavno ne vemo, kaj si pripraviti, saj ob odpiranju hladilnika nemalokrat zavijemo oči ob pogledu na salame..paštete..
Por je več kot čudovit dodatek polnozrnatem kruhku, ki ga predhodno namažemo z malo zličko navadnega jogurta oz. smetane ali hrena.
Svežina, ki bo pogrela naše brbončice ob vgrizu v zdrav prigrizek se bo kaj kmalu poznala tudi na ustnem zadahu, zato vam po zaužitju pora ( ki spada med čebulnice ), priporočamo žvečenje petršilja, ki nevtralizira vonj.

NEKAJ NA SPLOŠNO O PORU:

Por spada med čebulnice. Mnoga ljudska zdravila in številne znanstvene raziskave pričajo o povezavi med uživanjem čebulnic, predvsem pora, čebule in česna, in njihovim koristnim delovanjem na naše zdravje. Vsebuje vitamine A, C, B1, B2, B6, E, in balastne snovi ter minerale kalij, fosfor, magnezij in železo. Alicin je žveplova učinkovina, ki sicer oddaja neprijeten vonj, vendar ima veliko zdravilnih učinkov. Je eterično olje, ki se imenuje alilno gorčično olje, in vsebuje žveplo, rastlini pa daje njen tipičen okus. Temu olju pripisujejo antibakterijsko delovanje. Prav zaradi tega je por v zdravilstvu zelo cenjen kot naravni antibiotik. Porov in česnov sok lahko uničita bakterije, glivice in kvasovke, tudi če sta zelo razredčena. Čaj iz čebule in pora so na Kitajskem dolgo časa uporabljali za zdravljenje vročine, glavobola in kolere.

POR V PREHRANI:

V hrano ga lahko dodajamo preprosto zaradi izboljšanja okusa in vonja, uporabimo pa ga lahko tudi za pripravo testa in raznih vrst pit ter drugih jedi. Obstajata dve vrsti pora: letni in zimski. Zimski por je zelo odporen na nizke temperature, mraz mu ne škodi, tako se lahko uporablja čez vso zimo. Poletni por ima svetlo zelene, okroglo upognjene tanke liste, ki postanejo proti spodnji strani rumeni in se končajo v belem koreninskem nastavku. Poletni por je blažjega, zimski pa trpkega okusa. Poletni por se uporablja od maja do avgusta, zimski od septembra do aprila.
Na Kitajskem so por dolgo uporabljali za zdravljenje vročine in glavobola. 
Paziti moramo, da por v predalu za zelenjavo hranimo do največ pet dni. Zaradi njegovega zelo intenzivnega vonja ga ne smemo hraniti z drugimi živili, ki so občutljiva na aromo. Por uporabljamo v juhah, bodisi v kosih, kot dušeno zelenjavno prilogo, v zelenjavni enolončnici skupaj s korenčkom, zéleno, šampinjoni, paradižnikom in krompirjem ali v solati. Za dodatek solatam uporabljamo le surov mladi por. Če želimo nekoliko ublažiti njegov okus, ga na kratko blanširamo v rahlo soljeni vodi. Na ta način ohrani svojo lepo zeleno barvo. Por lahko začinimo z lovorjevim listom, timijanom, peteršiljem, krebuljico, muškatom, curryjem in papriko v prahu.

Hranilna vrednost pora na 100 g (kuhan, soljen por)

 Energijska vrednost  61 kcal
 Ogljikovi hidrati  3,9 g
 Beljakovine  1,5 g
 Maščobe  0,3 g
 Večkrat nenasičene maščobe   0,11 g
 Vlaknine  1,8 g
 Vitamin C  4,2 mg
 Vitamin B6  0,11 mg
 Folat  24 mg
 Magnezij  14 mg
 Železo  1,1 mg
 Kalcij  30 mg

Vir:Vizita.si

 

DOMAČI PIRINI POLNOZRNATI PIŠKOTI

SESTAVINE:

- pirina moka polnozrnata
- semena po želji
- jajce

 

 

 

NAVODILA ZA PRIPRAVO:

Iz moke ter vode pripravimo zmes, ki jo fino pregnetemo v čvrsto kepico. Zmes damo počivati v hladilnik za pol ure. 
Zmes ponovno pregnetemo, ter z moko potresemo podlago, kjer bomo valjali, da se testo ne prime površine. Testo zvaljamo na 3mm debelo plast. Bolj je testo razvaljano oz. tanjše, bolj krhki in hrustljavi so piškotki. Če imate raje bolj rahle, priporočam debelejšo plast. 
Jajce umešamo ter z njim premažemo celotno testo. Takoj zatem, preden se jajce prične sušiti, piškotke potresemo s semeni. Lahko uporabimo lanena, sezamova, bučna... semena dajo poseben okus piškotkom, zaradi česar ne pogrešamo  sladkorja.
Piškotki so popolnoma brez umetnih dodatkov ter sladkih sestavin in jih lahko mirne vesti namakamo v jutranji čajček ali se zvečer ob dobrem filmu pocrkljamo z njimi.
Če želite bolj krhke, vam svetujem, da v maso dodate še nekaj margarine ali masla. Sama tega ne počnem, saj imam raje bolj zdrave piškotke, četudi so bolj trdi.

DOMAČI PIRINI PIŠKOTI Z MARMELADO

 SESTAVINE:

- prinina moka
- marelična marmelada (domača )
 





 NAVODILA ZA PRIPRAVO:

Iz pol kilograma pirine moke zamesimo testo, ki smo mu dodali nekaj sončničnih semen.
Testo pustimo v hladilniku vsaj pol ure, da malo odleže, nato ga razvaljamo v pribljižno 3mm debelo plast. Debelina je odvisna od želje ( debelejše testo je bolj rahlo, medtem ko tanjše bolj hrustljavo ).

Z modelčkom oblikujemo rožice, pol rožic naj bo polnih, polovica pa z luknjičasto sredino.

Rožice položimo v pečico na 180 stopinj predhodno ogrete pečice za poljuben čas (odvisno od želje po hrustljavosti ).

Ko so piškoti pečeni ter nekoliko ohlajeni, polne dele namažemo z domačo marelično marmelado, ter nanje položimo luknjaste rožice.

Piškoti iz pirine moke so zelo rahli in se kar stopijo v ustih. Priporočam pripravo brez masla in sladkorja. Marmelada vas bo dovolj posladkala, tako da ne potrebujete dodatnih sladil in maščob.

Dober tek.      


PROSENI PIŠKOTKI 

SESTAVINE:

250 g prosene moke
50 g pirine moke
žlička pecilnega praška
40 g trsnega sladkorja
50 g kokosovega masla
3 velike žlice riževega mleka
domača marmelada 

NAVODILA ZA PRIPRAVO

Testo dobro zamesimo. Če je presuho, dodamo še malo mleka. Počiva naj v hladilniku vsaj 2 uri.
Iz testa oblikujemo kroglice, damo na pekač obločen s peki papirjem in v vsako kroglico z kuhalnico naredimo luknjico. Nadevamo z malo marmelade.

Pečemo 15 minut na 180°C.
vir.http://www.duhovnost.eu

DOMAČE AJDOVE KROGLJICE


SESTAVINE:

250 g ajde v zrnju
100 g rozin
100 g orehov
50 ml javorjevega sirupa
cimet po želji
kokosova moka 

 NAVODILA ZA PRIPRAVO:


Čez noč namočeno ajdo skuhamo in na grobo zmeljemo (nekateri imajo raje bolj fino mleto). Dodamo namočene rozine, javorjev sirup in orehe ter začimbe. Maso dobro zgnetemo in pustimo nekaj časa v hladilniku, da se dobro prepoji (ni pa nujno). Z mokrimi rokami oblikujemo kroglice in jih povaljamo v kokosovi moki.
Namesto rozin lahko uporabimo kako drugo suho sadje, namesto orehov pa lešnike.

VEČ O AJDOVI MOKI SI LAHKO PREBERETE NA TEJ POVEZAVI


DOMAČI HAMBRUGER


SESTAVINE:

- rezina sejtana
- rezina tufija
- rukola
- skuta
- kalčki



NAVODILA ZA PRIPRAVO:


Iz pirine moke, ki ji dodamo semena ( sezam, laneno seme, bučnice ter sončnično seme ) naredimo hlebček. Hlebček pustimo vzhajati vsaj pol ure, to ga ponovno zgnetemo, ter pečemo v pečici na 180 pribljižno 35 min. Za lepšo porjavelost lahko skorjico premežemo z nekaj umešanega jajca. Zmes je primerna tudi za semena, ki se lažje sprimejo na povrhnjico.
Sejtan ter tofu, ki smo jima predhodno dodali nekaj začimb, popečemo na ponvi do porjavelosti.

Ko je pirin hlebček pečen, ga razrežemo na tri dele. Spodnji del premažemo s skutimin namazom, nanj položimo liste rukole ter tofu. Nato nanj položimo drugo rezino hlebčka, kamor položimo pečen sejtan in kalčke.

Zelo zdrav in hranilen obrok z visoko vrednostjo beljakovin ter encimov.
Pa dober tek.

 

RIBA S SKUTINIMI NJOKI TER BUČKAMI V POROVI OMAKI


SESTAVINE:
- bučke ( zelene ali rumene )
- skuta
- pirina moka
- file ribe
- por
- kisla smetana



NAVODILA ZA PRIPRAVO:

V 250g skute umešamo nekaj moke, ki jo dodajamo po občutku, da postane masa bolj čvrsta. Pazimo, da moke ne bo preveč. Skutino maso zvaljamo med prsti v svaljke ter jih razrežemo na kocke.

V ponvi popečemo file ribe, ki ji malo pred koncem dodamo strok strtega česna.
V drugi ponvi popečemo buče. Lahko jih predhodno paniramo. Jaz sem uporabila kar poletno zalogo, ki sem jo panirano hranila v zmrzovalniku. Dodamo ali pa posebelj popečemo sesekljan por, ki mu dodamo nekaj kisle smetane.

Jed je čudovita. Za tiste, ki imate raje več zelenjave, priporočam več bučk ter pora, medtem ko tisti, ki potrebujete več beljakovin raje posezite po dodatni ribi oz. si pripravite več skutinih njokov.

 

DOMAČI PIRINI PIŠKOTI Z MARMELADO

 SESTAVINE:

- prinina moka
- marelična marmelada (domača )
 





 NAVODILA ZA PRIPRAVO:

Iz pol kilograma pirine moke zamesimo testo, ki smo mu dali nekaj sončničnih semen.
Testo pustimo v hladilniku vsaj pol ure, da malo odleže, nato ga razvaljamo v pribljižno 3mm debelo plast. Debelina je odvisna od želje ( debelejše testo je bolj rahlo, medtem ko tanjše bolj hrustljavo ).

Z modelčkom oblikujemo rožice, pol rožic naj bo polnih, polovica pa z luknjičasto sredino.

Rožice položimo v pečico na 180 stopinj predhodno ogrete pečice za poljuben čas, ki je odvisen od vaše želje po stopnji zapečenosti piškotov.

Ko so piškoti pečeni ter malo ohlajeni, polne dele namažemo z domačo marelično marmelado, ter nanje položimo luknjaste rožice.

Piškoti iz pirine moke so zelo rahli in se kar stopijo v ustih. Priporočam pripravo brez masla in sladkorja. Marmelada vas bo dovolj posladkala.

Dober tek.      

 

PŠENIČNO MESO

SESTAVINE:

- bela moka 2kg
- voda

 

 

 

NAVODILA ZA PRIPRAVO:

Pšenično meso, nekrvavo meso, seitan, ki so ga poznali menda Indijanci in budistični menihi, se lahko pripravi na več načinov:


1 ) V dovolj veliko posodo vsuj 2 kg pšenične moke in dolij 1 l vode. Bolj belo moko uporabiš, bolj bel bo seitan. Zmešaj s kuhalnico, da dobiš lepo kepo testa. Previdno jo zalij s hladno vodo, tako da bo vsa kepa testa prekrita z vodo. Počiva naj v vodi 15 minut do osem ur, nato se začne izpiranje. Kepo testa previdno mečkaš med rokami, da voda postaja bela. Odlivaš vodo in dolivaš svežo vodo. Postopek ponavljaj, dokler ne dobiš čvrste kepe, približno tretjine prvotne, in voda ne postaja več bela.

V veliki posodi zavri nekaj litrov slane vode (da bo kepa seitana lahko plavala v njej). Vodi lahko dodaš alge ali kake začimbe. Kuhaj eno uro. Seitan nato lahko hraniš v hladilniku 7-10 dni, ga režeš po rezinah stran in ga pripravljaš na način kot vsako drugo meso.

VIR: http://www.pozitivke.net

DOMAČI PIRINI REZANCI

SESTAVINE:

- 500g - pirine polnozrnate moke
- 5 jajc - lahko tudi brez

 

   

 

 

NAVODILA ZA PRIPRAVO:

1. Presejano moko stresemo v posodo multipraktika, dodamo jajca in mešamo, da dobimo kepo testa.
2. Testo stresemo na podlago za valjanje in pregnetemo, da testo postane popolnoma gladko in voljno, čeprav še vedno zelo čvrsto in jedro na dotik.

3. Krožnik poprašimo z moko, nanj postavimo testo in ga prekrijemo s plastično gospodinjsko folijo, ki jo na vseh straneh temeljito prilepimo pod obod krožnika in testo nepredušno zapremo.

4. Testo mora počivati najmanj pol ure na sobni temperaturi, sicer ga nikakor ne bomo mogli razvaljati.
5. Spočito testo stresemo na pomokano podlago za valjanje. Če imamo strojček, s katerim bomo testo razvaljali na želeno debelino, testo le na hitro razvaljamo na debelino nekaj milimetrov in narežemo na približno 7 cm široke in približno 15 cm dolge trakove. Na našem strojčku izberemo želeno debelino (tanjše testo se hitreje suši in skuha) in trak za trakom potegnemo skozi strojni valjar. Stanjšane trakove razprostremo po s prtom prekriti mizi, da se malce osušijo.
6. Če nimamo strojčka, se bomo morali malce več ukvarjati z valjanjem, da dobimo enakomerno tenek krog testa, ki ga prav tako narežemo na trakove, le, da so lahko precej širši in daljši.
7. Testo moramo med sušenjem stalno nadzorovati, da se ne presuši. Ko se rahlo osuši po površini, ga obrnemo in pustimo, da se osuši še s spodnje strani. Na rezance ga moramo razrezati še preden robovi suho razpokajo. Če pa nam sušenje uide iz kontrole in robovi postanejo pretrdi, da bi jih vtaknili v rezalnik, jih na tisti strani, ki jo bomo porinili med rezila, ravno odrežemo. Narejene rezance spet razprostremo po mizi, da se do konca posušijo.

vleceno-testo-9
8. Če bomo rezance rezali na roko, osušen trak testa zvijemo v rahlo rolico in narežemo z nožem. Na roko narezane rezance prav tako razprostremo po mizi, da se osušijo.
vleceno-testo-0
9. Še sveže testenine lahko takoj vržemo v slan krop. Skuhane so v nekaj minutah, ko priplavajo na površino vode.
10. Če testenine delamo na zalogo, že osušene, a še prožne testenine zvijemo v gnezdeca, ki jih za uro ali dve postavimo v pečico, ogreto na 50 stopinj, da se popolnoma osušijo. Tako preprečimo, da bi nam dragocene domače testenine splesnele.
vir:http://www.zeleniponedeljek.si

AJDOVE KROGLJICE


SESTAVINE:

250 g ajde v zrnju
100 g rozin
100 g orehov
50 ml javorjevega sirupa
cimet po želji
ingver po želji
kokosova moka 


 

 NAVODILA ZA PRIPRAVO:


Čez noč namočeno piro skuhamo in na grobo zmeljemo (nekateri imajo raje bolj fino mleto). Dodamo namočene rozine, javorjev sirup in orehe ter začimbe. Maso dobro zgnetemo in pustimo nekaj časa v hladilniku, da se dobro prepoji (ni pa nujno). Z mokrimi rokami oblikujemo kroglice in jih povaljamo v kokosovi moki.
Namesto rozin lahko uporabimo kako drugo suho sadje, namesto orehov pa lešnike.

VEČ O AJDOVI MOKI SI LAHKO PREBERETE NA TEJ POVEZAVI

 

PIRINI PIŠKOTKI

SESTAVINE:

- pirina moka polnozrnata 200g
- semena po želji
- jajce

 

 

 

 

NAVODILA ZA PRIPRAVO:

Iz moke ter vode pripravimo zmes, ki jo fino pregnetemo v čvrsto kepico. Zmes damo počivati v hladilnik za pol ure. 
Zmes ponovno pregnetemo, ter z moko potresemo podlago, kjer bomo valjali, da se testo ne prime površine. Testo zvaljamo na 3mm debelo plast. Bolj je testo razvaljano oz. tanjše, bolj krhki in hrustljavi so piškotki. Če imate raje bolj rahle, priporočam debelejšo plast. 
Jajce umešamo ter z njim premažemo celotno testo. Takoj zatem, preden se jajce prične sušiti, piškotke potresemo s semeni. Lahko uporabimo lanena, sezamova, bučna... semena dajo poseben okus piškotkom, zaradi česar ne pogrešamo  sladkorja.
Piškotki so popolnoma brez umetnih dodatkov ter sladkih sestavin in jih lahko mirne vesti namakamo v jutranji čajček ali se zvečer ob dobrem filmu pocrkljamo z njimi.

VEČ O PIRINI MOKI SI LAHKO PREBERETE NA TEJ POVEZAVI



POLNOZRNATE PALAČINKE

SESTAVINE:

- 100g  pirine moke
- 100g  polnozrnate moke
- 100g  ajdove moke
- 0,3l  mleko
- 0,3l  voda ali radenska
- ščepec soli
- semena po izbiri
- 2 jajca

 

 

NAVODILO ZA PRIPRAVO:

Moke med seboj temeljito premešamo ter jim dodamo semena. Najbolj do izraza pride ravno sezamovo seme. Če želite bolj poln okus pa uporabite bučna semena. Jajci umešamo ter dodamo moki skupaj z mlekom ter najbolje radensko, saj le ta zmes naredi bolj rahlo.
Polnite jih lahko z skuto, kamor umešate jajce ter rozine, ki dajejo sladek okus, ali drobnjak, ki ima specifičen božanski okus. Če želite palačinkice zapečene, priporočam, da jih zvijete, premažete z umešanim jajčkom ali sladko smetano, ter gratinirate v pečici na ventilaciji ter žaru na 180 stopinj do želene zapečenosti.

Več o mokah, katera je bolj zdrava in katera ne, pa si lahko preberete na spodnjih povezavah:
2. polnozrnata moka

 

Komentarji

Priljubljene objave